کمیسیون آب‌های زیرزمینی

وکیل اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی+ مشاوره

کمیسیون آب‌های زیرزمینی، در سال 1389 توسط قانونگذار تصویب شد. هدف از این قانون، رسیدگی و تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه قبل از سال 1385 میباشد. کمیسیون آبهای زیرزمینی یک سازمان دولتی است که مسئولیت مدیریت و حفاظت از منابع آب زیرزمینی را بر عهده دارد.

کمیسیون آب‌های زیرزمینی

این کمیسیون به منظور حفظ تعادل بین تقاضا و عرضه آب زیرزمینی، تعیین سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریتی، اجرای قوانین و مقررات مربوط به آب و همچنین ارائه خدمات به شهروندان و صنایع مختلف تشکیل شده است. کمیسیون آب‌های زیرزمینی در بسیاری از کشورها وجود دارد و نقش بسیار مهمی در حفظ منابع آب زیرزمینی و تامین آب برای مصارف مختلف دارد.

 • وظایف کمیسیون آبهای زیرزمینی شامل موارد زیر می‌باشد:
 • بررسی و تحلیل وضعیت آبهای زیرزمینی در مناطق مختلف کشور
 • تعیین سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت منابع آب زیرزمینی
 • تعیین میزان استفاده مجاز از آبهای زیرزمینی در مناطق مختلف
 • تعیین میزان و نحوه استفاده از آبهای زیرزمینی در مناطق محروم و کم‌ آب
 • بررسی و تحلیل تأثیرات استفاده از آبهای زیرزمینی بر محیط زیست و منابع آب
 • ارائه راهکارهای بهبود و حفاظت از منابع آب زیرزمینی
 • هماهنگی با سایر سازمان‌ها و نهادهای ذیربط در خصوص مدیریت منابع آب زیرزمینی
 • ارائه پیشنهادات و راهکارهای جهت بهبود وضعیت آبهای زیرزمینی در کشور
 • برگزاری دوره‌های آموزشی و آگاهی‌رسانی در خصوص مدیریت منابع آب زیرزمینی
 • ارائه گزارش‌های دوره‌ای و سالانه در خصوص وضعیت آبهای زیرزمینی و اقدامات انجام شده توسط کمیسیون.

اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیر زمینی

یکی از دعاوی مهمی که در صلاحیت دیوان عدالت اداری است، اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی می‌باشد کمیسیون رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی یک مرجع شبه قضایی است که به دعاوی و اختلافات مربوط به آب‌های زیرزمینی رسیدگی می‌کند و اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی پس از صدور رای توسط این مرجع در صلاحیت دیوان عدالت اداری می‌باشد و یک وکیل دیوان عدالت اداری می‌تواند در این زمینه به مراجعین خود کمک شایان توجهی نماید.

مهمترین نکته‌ای که در اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی وجود دارد این است که آرای این کمیسیون در موعد مشخص سه ماهه قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری می‌باشد و بنابراین کلیه کسانی که رای محکومیت در این خصوص دارند، می‌بایست ظرف مهلت سه ماه نسبت به اعتراض به آن در دیوان عدالت اداری از طریق یک وکیل متخصص دیوان عدالت اداری اقدام کنند.

در جریان رسیدگی ماهوی و شکلی در دیوان عدالت اداری که برای آرای صادره از کمیسیون آب‌های زیرزمینی انجام می‌شود، دو نکته مهم وجود دارد که بحث اول آن مربوط به تعیین قدمت چاه آب می‌باشد که می‌بایست به طور حتم مورد توجه قرار گیرد؛ و بحث بعدی در خصوص اضرار چاه به آبخوان منطقه و چاه‌های اطراف است که این موضوع نیز بسیار دارای اهمیت بوده و می‌بایست در جریان اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی مورد توجه قرار گیرد تا اعتراض بتواند به شکل دقیق ، فنی و موثر انجام گیرد.

 دیوان عدالت اداری در جریان رسیدگی خود به اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی در مرتبه اول در صورت پذیرش اعتراض صرفاً رای مورد اعتراض را نقض و کمیسیون مربوطه را ملزم به رسیدگی می‌نماید. اما در مرتبه دوم پس از نقض رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی در ماهیت موضوع وارد شده و نسبت به صدور رای اقدام می‌نماید. بنابراین در جریان رسیدگی‌های دیوان عدالت اداری در هر مرتبه اقدامی که صورت می‌گیرد متفاوت است و این موضوع تا حدود زیادی ناشی از ماهیت فعالیت دیوان عدالت اداری به عنوان ناظر قضایی می‌باشد.

کمیسیون آب‌های زیرزمینی با سه عضور تشکیل میشود:

 • یک قاضی با حکم ریاست قوه قضائیه
 • یک نماینده از طرف سازمان جهاد کشاورزی استان
 • یک نماینده از طرف مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مربوطه

مراحل اعتراض به رای کمیسیون آب های زیر زمینی شامل 10 مرحله است که در ادامه به تفصیل بررسی می شوند.

 1. تهیه اسناد و مدارک مورد نیاز: در این مرحله، افرادی که قصد اعتراض به رای کمیسیون آب های زیر زمینی را دارند، باید اسناد و مدارک مورد نیاز را تهیه کنند. این اسناد شامل مدارک مالکیت، مدارک مربوط به آب های زیر زمینی و هرگونه مدرک دیگری است که برای اثبات اعتراض لازم است.
 2. تقدیم اعتراض: این اعتراض باید به صورت کتبی و با ذکر دلایل و مدارک مورد نیاز ارائه شود.
 3. بررسی اعتراض: کمیسیون آب های زیر زمینی پس از دریافت اعتراض، آن را بررسی می‌کند و در صورت لزوم، از افراد مربوطه توضیحات بیشتری می خواهد.
 4. تصمیم گیری: بعد از بررسی اعتراض، کمیسیون آب‌های زیرزمینی تصمیم خود را در مورد اعتراض ارائه می دهد. این تصمیم میتواند شامل تغییر در توزیع آب‌های زیر زمینی، تغییر در قوانین و مقررات مربوط به آب‌های زیرزمینی و یا تغییر در سیاست‌های کمیسیون باشد.
 5. اعلام تصمیم: کمیسیون آب‌های زیرزمینی پس از تصمیم گیری، تصمیم خود را به افراد مربوطه اعلام می کند. این اعلام تصمیم میتواند به صورت کتبی یا شفاهی باشد.
 6. ارائه توضیحات و توصیه‌ها: در صورتی که تصمیم کمیسیون آب‌های زیرزمینی باعث ایجاد ابهامات و سوالاتی در افراد مربوطه شود، کمیسیون می‌‍تواند توضیحات و توصیه‌های خود را در این مرحله ارائه کند.

رأی کمیسیون آب‌های زیرزمینی ظرف (۲۰) روز پس از ابلاغ قابل درخواست تجدید نظر در دیوان عدالت اداری می‌باشد.

وکیل اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی

چنانچه قصد اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی را داشته باشید، استفاده از وکیل دیوان عدالت اداری به شما کمک میکند تا بهترین نتیجه را بگیرید. برای دریافت مشاوره تخصصی و رایگان از وکیل اعتراض به رای کمیسیون آب‌های زیرزمینی میتوانید با شماره تلفن 09123662721 – 02632565645 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *