در صورت فوت صادر کننده چک تکلیف دارنده چک چیست؟

گر چک مدت دار و تاریخ سررسید آن بعد از فوت صادر کننده باشد حکمش از قرار زیر می باشد:

برای مثال تاریخ صدور چک 04/04/1400 است و سررسید 08/08/1400 و صادر کنده در تاریخ 06/06/1400 فوت می کند. برابر ماده 231 قانون امور حسبی بدهی‌های دارای وعده و مدت ( موجل) متوفی بعد از فوت او به روز و حال می‌شود از این رو در این حالت نیز چون چک در زمان حیات متوفی صادر شده است، با مرگ او بدهی مدت دار او حال خواهد شد بنابر این بانک باید قبل از تاریخ سررسید وجه چک را به دارنده چک پرداخت کند.

از سوی دیگر برابر قانون تجارت ماده 311 اصولا پرداخت چک نباید وعده داشته باشد. از این رو بانک‌ها با فرض موجودی باید چک‌های صادره از متوفی را پرداخت کنند. حال سوالی دیگر در دل این سوال می باشد که اگر شخصی که صادرکننده چک است فوت کند آیا بانک می تواند تا قبل از تعیین ورثه و بررسی اموال متوفی توسط دادگاه وجه چک را پرداخت کند؟

در این خصوص بانک منعی ندارد زیرا با صدور چک صاحب چک وجه آن را به شخص دیگری واگذار می کند و این تصمیم در زمان حیات او بوده است.

برای دریافت مشاوره تخصصی و رایگان از وکیل حقوقی میتوانید با شماره تلفن 09123662721 – 02632565645 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *